Банер
Як «народилося» місто №2 Друк

Ми продовжуємо публікацію матеріалів про історичні кроки Житомира від найдавніших часів до сучасності.
У 1769 році місто штурмував і захопив полк донських козаків. Майже усіх мешканців перебили, а будівлі спалили. Лишився непошкодженим лише бернардинський кляштор. Місто перетворилось у пустку, і тіла загиблих нікому було поховати. Почалася епідемія моровиці. І все ж місто не припинило існування.
У XVIII столітті Житомир вже остаточно вирвався із тісних напівзруйнованих стін дерев’яного замку і розбігся вузенькими вуличками та хитросплетеним мереживом ще вужчих провулків у південно-східному, східному та північному напрямках.

У 1775 році польською конституцією Житомир визнаний в числі столичних міст польської корони другим за значенням після Кракова. В результаті другого поділу Польщі 1793 року Житомир опинився в межах Російської імперії. Після третього поділу Польщі та інкорпорації Волині до Російської імперії, Житомир призначається з 1795 року тимчасово, а з 1804 року – остаточно, столицею величезної Волинської губернії з населенням майже чотири мільйони чоловік і територією понад 70 тис. кв. км (1913 рік).
Усе дев’ятнадцяте століття стає для міста часом невпинного зростання, розвитку, зміцнення його позицій як важливого регіонального адміністративного та культурного центру краю. З 1833 року в місті починає діяти губернська гімназія, створена після придушення польського повстання 1831-1832 рр. (як одна з правонаступниць знаменитого Кременецького ліцею, що був закритий). Багатьох видатних людей виховала вона.
У 1820-х роках Житомир – один із центрів декабристського руху. Тут збиралася «Слов’янська сесія» за участю польсько-українського поета Тимка Падури та російського поета Кіндрата Рилєєва.

 


XIX ст. для Житомира – це період його розквіту як важливого культурного центру краю і всієї Правобережної України. В 1855 році на Пушкінській вулиці стає до ладу велична будівля театру, у 1866 році відкривається перша в краї публічна бібліотека. Початок її діяльності пов’язаний з відомим літературознавцем і бібліографом Володимиром Боцяновським. При бібліотеці створили геологічну виставку (мінералів, на які так багатий край, що свого часу видатний вчений академік Олександр Ферсман охрестив «Уралом в мініатюрі») – попередника нинішнього краєзнавчого музею – найстарішого на Волині.
У середині століття в Житомирі відбулося чимало інших важливих подій. Через місто прокладено Києво-Брестську шосейну дорогу, що значно пожвавило економічне життя краю. У 1857 році через Житомир прокладено телеграфну лінію, а в 1870 році – трансконтинентальну лінію «Лондон-Делі» з проміжною підсилювальною станцією.
Місто зростало, впорядковувалося. У ньому діяло 58 різних фабрично-заводських підприємств, багато важливих складів, депо, а також готелі, лікарні, магазини, майстерні тощо. Наприкінці XIX століття засновано ряд фабрик і заводів, на базі яких згодом виросли великі сучасні підприємства з виробництва меблів, ливарних, панчішно-шкарпеткових виробів, автозапчастин, які діють і по нині. Інтенсивно розвивалася оптова та роздрібна торгівля.
(Продовження читайте у №3)
MAY

 

 
 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.